GingerSKW's Site
Hana HEGEROVÁ

Home

životopis
fotogalerie
diskografie
vystoupení
internetový klub
napište nám
zajímavé odkazy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ze života,…

Hana Hegerová, vlastním jménem Carmen Farkašová, se narodila v roce 1931 na Slovensku a své první herecké angažmá dostala v žilinském divadle. Zde také začala zpívat, jak sama mnohokrát přiznala, aby se přivydělala "na uhlí". Počátkem 60. let však již s velkým úspěchem účinkovala v pražském Semaforu nebo v Divadle Rokoko, hrála ve filmových muzikálech Kdyby tisíc klarinetů a Dobře placená procházka, úspěchy získávala i v zahraničí. V Německu, Francii, Belgii a dalších evropských zemích uváděla své šansony, pro které ji zahraniční kritika označovala za "Edith Piaf z Prahy". Největší mezinárodní úspěchy zažila při svém hostování v pařížské Olympii, kde vystupovala s písněmi Charlese Aznavoura a Jacquese Brela. Hudební publicista Jiří Černý o jejím šansoniérském umění uvedl: 
"Ona ten šanson pozvedla nejen v kvalitě, ale dokonce ho rozšířila i tolik mezi lidi, že se z toho stal rovnoprávný žánr s taneční písničkou." 
Za totality nesměla Hana Hegerová v zahraničí koncertovat, i v bývalém Československu měla jen omezené možnosti vystupování, publikum si ale vždy udržela. V 90. letech dostala celou řadu prestižních hudebních ocenění, v roce 1996 například vstoupila do Síně slávy a získala Cenu Gramy.

 

Petr Mráček, 2006